Satış Sonrası
Servis Randevu Formu

Amacımız, Fiat aracınızın satın alındığı andaki üstün performansını, gerekli bakım ve hizmetleri sağlayarak korumaktır.Servis randevu formunu doldurun, randevunuzu kolaylıkla hemen alın

GARANTİ NEDİR VE FIAT GARANTİSİ NELERİ KAPSAR?

Arac garantisi TOFAŞ Türk Otomobil Fabrikası A.Ş. tarafından teslim edildiği tarihten itibaren 3 Yıl ya da 150.000 Km (Hangisi önce biterse, Ducato, Egea model araçlar hariç) tüm mekanik aksamı üretim hatalarına karşı TOFAŞ’ın garantisi altındadır.

DUCATO model ticari araçların tüm mekanik aksamı 2 yıl (Sınırsız km) , EGEA model araçların tüm mekanik aksamı 3 yıl 60.000 km yasal garanti süresini takip eden 4. ve/veya 5. yıl veya toplam 100.000 km kullanım boyunca (hangisi önce dolarsa), TOFAŞ Yetkili Servislerinde Uzatılmış Onarım Güvencesi hizmeti ile üretim hatalarına karşı TOFAŞ’ın garantisi altındadır.

Akü garanti süresi2 Yıl süreli, tekerlek lastiklerinin garanti süresi ise 2 yıl veya 1,6mm diş derinliği (hangisi önce dolarsa) ile sınırlıdır.

Araç Garantisi çok daha uzun süreli Pas Garantisi ve Boya Garantisini de içerir. Boya Garantisi araç gövdelerinde imalattan kaynaklanan boya hatalarına karşı aracınızın teslim tarihinden itibaren 3 yıl güvence sunar. Pas Garantisi ile korozyona karşı aracınız 8 yıl güvencededir.

Fiat yetkili servislerinde yaptırdığınız ve bedelini ödediğiniz işçilikler, kilometre sınırlaması olmaksızın 24 ay boyunca onarımı yapan yetkili servisin garantisi altındadır. Aracınızın onarımında kullanılan Fiat yedek parçalar kilometre sınırı olmaksızın 24 ay boyunca garanti altındadır.

GARANTİ ŞARTLARI VE UYGULAMA (KULLANIM ÖMÜRLÜ PARÇALAR VE SARF MALZEMELER GİBİ)

Garantiden yararlanmak için periyodik bakımların zamanında ve belirtilen kilometrelerde yaptırılması gerekir. Fiat Yetkili Servisleri dışında yaptıracağınız bakım ve onarımlarda eksiklik veya hata olursa, bu eksik veya hatalı yapılan işin sonucunda yaşanabilecek arızaların araç garantisi kapsamına girmeyeceğini hatırlatmak isteriz.

Kullanıcı el kitabında belirtilen herhangi bir sarf malzemesi ve değişim işçilik saat ücreti (benzin, yağ, filtreler, cam silecek süpürgesi vb.), hatalı veya kirli yakıt kullanımından doğabilecek motor, enjektör ve yakıt sistemi arızaları, hatalı veya kirli yağ, antifiriz, hidrolik vb. kullanılmasından doğabilecek arızalar garanti kapsamı dışında değerlendirilir.

Lastikler, debriyaj baskı ve balatası, amortisörler, fren balataları ve diskleri, kayışlar, rotbaşı-rotil, salıncak burcu, rulmanlar vb. parçalar normal kullanım sonucu eskiyen, aşınan, yıpranan veya ömrünü tamamlayan parçalardır. Periyodik bakımlar esnasında yenileri ile değişim ve onarım işlemlerinin yapılması öngörülür. Bu periyodlarda değişimi yapılmayan parçalar araç garantisi kapsamı dışında değerlendirilir.

Bakım ve Koruma

Aracınızı mümkün olan en iyi şekilde kullanabilmenize yardımcı olmak için başlıklar halinde verilen önerileri dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz.

KULLANIM ÖNERİLERİ

Boya Bakımı

Normalde yılda bir kez, eğer aracınız ağaçlık veya yoğun tozlu bir ortam altında kalmış ise altı ayda bir kez boya temizliğini yaptırın. Aracı güneşte bıraktıktan sonra veya kaputu sıcakken yıkamayın. Bu şekilde boyanın parlaklığı azalır. Kuş dışkıları aracın gövde ve boyasına ciddi zarar verir. Fark ettiğinizde derhal temizleyin.

İç Mekan Bakımı

Temizlik işlemlerinde asit etkisi olan temizleyicileri kullanmayın. Araç içi havalandırma difizörlerine veya çevresine parfüm vs. sıkmayın. Normalde yılda bir kez, eğer aracınız ağaçlık veya yoğun tozlu bir ortam altında kalmış ise altı ayda bir kez boya temizliğini yaptırın. 

Elektrik Sistemi

Elektrik sisteminde (elektronik kontrol üniteleri üzerinde) yapılan modifikasyonların ve tamirlerin düzgün bir şekilde yapılmaması ve bunların sistemin özellikleri gözetilmeden gerçekleştirilmesi arızalara ve hatta yangın tehlikesine yol açabilir.

Direksiyon Sistemi:

Direksiyon simidi üzerindeki her türlü ayarlama sırasında otomobil hareketsiz ve motor kapalı olmalıdır. Direksiyon sistemini veya direksiyon mili modifikasyonlarını kapsayan herhangi bir satış sonrası işlemi kesinlikle gerçekleştirilmemelidir (Hırsızlığa karşı koruma sistemlerinin kurulumu vb.). Bu durumda otomobilin performansı düşebilir ve aracınız emniyetsiz hale gelebilir. Garantiniz geçerliliğini yitirebilir.

Isıtma ve Havalandırma Sistemi:

Isıtma ve havalandırma sistemini korumak için klima kontrol sistemi kış mevsimi boyunca ayda 1 kere, en az 10 dakika çalıştırılmalıdır.

Akü

Elektrikli ve elektronik donanımın yanlış takılması otomobile ciddi hasarlar verebilir. Otomobilinizi satın aldıktan sonra, sürekli elektrik çeken ilave aksesuarlar (alarm sistemleri, ses sistemi, cep telefonu araç kiti gibi) takmak isterseniz yetkili Fiat servisine başvurun. Buradaki uzman personel, size aksesuar serisinden en uygun aksesuarları önermenin yanı sıra, otomobilin elektrik sisteminin yeterli olup olmadığını da kontrol edecek, daha yüksek kapasitede bir akünün monte edilmesinin gerekip gerekmediğini belirleyecektir.

Ayrıca, aracınızdaki akü şarjının durumu elektrolitin donma riskine karşı kış başında kontrol edilmelidir.

Ön cam sileceği

Ön cam sileceğini kesinlikle cam üzerinde biriken kar ve buzu temizlemek amacı ile kullanmayın. Bu şartlarda silecek aşırı şekilde zorlanır ve motor koruma sisteminin devreye girmesine ve silme işleminin birkaç saniye için durmasına sebep olur. Eğer bunu takiben silecekler tekrar çalışmazsa yetkili bir Fiat servisi ile temasa geçin.

Seviye Kontrol

Seviye tamamlarken, farklı tipteki sıvıları birbirine karıştırmayın ve soğutma sistemine önerilenin dışında kesinlikle antifiriz kullanmayın. Bu sıvılar birbirleri ile uyumlu olmayabileceği için otomobilin zarar görmesine sebep olabilirler.

EKONOMİK VE ÇEVRECİ ARAÇ KULLANIM ÖNERİLERİ

Şehir içinde yoğun trafik ortamında düşük viteste araç kullanımı ve sık frenleme yüksek yakıt tüketimine sebep olur. Yüksek yakıt tüketimi ise yüksek miktarda CO2 emisyonun meydana gelmesi demektir. Daha az yakıt tüketimi sağlayacak daha çevreci bir sürüş için aşağıdaki önerilerimizi dikkate alabilirsiniz.

Aracınızın yakıt tüketiminin azaltılması için tavsiyelerimiz;

Otomobilin Bakımı

"Periyodik bakım" programında belirtilen kontrol ve ayar işlemlerinin yapılması gereklidir. Düzenli bakımı yapılmayan araçların motor, vites kutusu, havalandırma ve aktarma organlarını maksimum verimde çalışmaz. Bu da aracın daha yüksek oranda yakıt tüketmesine ve daha fazla CO2 salımı meydana gelmesine sebep olur. Ayrıca motorda ciddi hasarlara yol açabilir.

Aracınızı Fiat yetkili servislerine, önerilen bakım periyodlarında getirerek uzman ekibimize güvenle teslim edebilirsiniz. Unutmayın ki bakımları zamanında yapılmış aracınız, satmak istediğinizde de daha güvenilir ve değerli olacaktır.

Lastikler

4 haftadan daha uzun olmamak koşuluyla, düzenli olarak lastik basınçlarını kontrol edin. Basınç çok düşük olduğunda direnç yüksek olacağından yakıt tüketimi ve CO2 emisyon seviyeleri artar.

Fazla Yük

Bagajda aşırı yük ile seyahat etmeyin. Otomobilin ağırlığı (özellikle şehir içinde) ve aksesuarları, yakıt tüketimi ve denge üzerinde etkilidir.

Portbagaj/kayak taşıyıcı

Kullanılmadıkları zaman port bagaj ve kayak taşıyıcıyı tavandan sökün. Bu aksesuarlar hava akışını azaltır ve yakıt tüketimi üzerinde olumsuz etki yapar. Özellikle büyük boyutlu yükleri taşırken, bir römork kullanılması daha uygundur.

Elektrikli cihazlar

Elektrikli cihazları sadece gerekli olduğunda kullanın. Arka ısıtmalı cam, ilave farlar, ön cam silecekleri ve ısıtıcı fanı çok fazla miktarda enerji çektiklerinden o andaki yakıt tüketimini artırırlar (şehir içi kullanımda +%25 seviyesine kadar).

Klima

Klima sistemi; yakıt tüketiminin artmasına (ortalama olarak %20 civarında) sebep olur ve motoru da büyük ölçüde etkiler. Otomobilin dışındaki hava sıcaklığı uygun ise camı açarak havalandırma yapın. Ancak aracınız yüksek hızda ise camı açmak yerine klima sistemini kullanmanızı tavsiye ederiz.

Aerodinamik aksesuarlar

Otomobil üzerinde kullanılması uygun olmayan aerodinamik aksesuarlar, otomobilin aerodinamik özelliğinin bozulmasına ve yakıt tüketiminin artmasına sebep olur.

Motorun çalıştırılması

Otomobil duruyorken yüksek ya da düşük devirlerde motoru ısıtmayın. Bu koşullar altında motor çok daha yavaş ısınır, elektrik tüketimi ve emisyonlar artar. Bu nedenle, hemen yavaşça kalkmak ve yüksek hızlardan kaçınmak önerilir. Bu şekilde motor daha çabuk ısınır.

Gereksiz manevralar

Trafik ışıklarında beklerken veya motoru durdurmadan önce ani gaz vermeyin. Bunlar modern otomobillerde sadece yakıt tüketiminin ve çevre kirliliğinin artmasına sebep olur.

Vites seçimi

Trafik şartları uygun olur olmaz bir üst vitese geçin. Daha iyi performans elde etmek için düşük vites kullanılması yakıt tüketimini artırır. Aynı şekilde yüksek vitesin gereksiz kullanılması da yakıt tüketimini ve emisyonları artırır.

Maksimum Hız

Yakıt tüketimi hıza bağlı olarak önemli ölçüde artar. Yakıt tüketiminin ve emisyonların artmasına neden olacak sert frenlerden ve ani hızlanmalardan kaçının.

Hızlanma

Gaza birden yüklenerek motor devrini artırmak, yakıt tüketimini ve emisyonları artırır. Hızlanma yavaş yavaş gerçekleştirilmeli ve maksimum torkun üzerine çıkılmamalıdır.

Trafik ve yol durumu

Tüketim seviyesinin yükselmesi, daha yoğun trafik koşullarına bağlıdır. Örneğin sıkışık trafikte sık sık düşük vites kullanmak veya şehir içi çok fazla trafik ışığı olması yakıt tüketimini artırır. Ayrıca, virajlı yollar ve kötü yol zeminleri tüketim üzerinde olumsuz etki yapar.
Trafikte uzun süre durmanız gerekiyor ise motoru durdurun.

PERİYODİK BAKIM

​Aracın uzun ömürlü olması için doğru bakım şarttır. Bu nedenle motor modeline bağlı olarak her 20.000 km' de bir dizi kontrol ve bakım işlemleri programlanmıştır. Ancak bu periyodik bakımın, aracın tüm gereksinimini tamamen kapsamayacağını bilmeniz önemlidir. Ayrıca 20.000 km bakımı öncesinde ilk dönemde ve sonrasında, bir bakımla başka biri arasında rutin bakım ve sıvıların tamamlanması, lastik basınç kontrolü gibi sıradan bakım işlemlerinin yapılması gereklidir. Her bakım esnasında programlanmış olana ilave olarak başka parça değişimleri veya onarımlarına ihtiyaç çıkarsa bunlar müşterinin onayı ile gerçekleşebilir.

Kullanım Klavuzu

  126BIS
  500L LIVING
  500 VINTAGE
  500X
  ALBEA
  ALBEA SOLE
  BRAVA
  BRAV0
  COUPE
  DOBLO
  DUCATO
  DUCATO-KAMYONET_YENİ
  DUCATO-MİNİBUS_YENİ
  DUCATO-VAN_YENİ
  EGEA
  EGEA HATCHBACK
  EGEA STATION WAGON
  FIAT 500
  FIAT 500C
  FIAT 500L
  FIORINO
  FREEMONT
  FULLBACK
  GRANDE PUNTO
  IDEA
  LINEA
  LINEA-YENİ
  MAREA
  PALIO
  PALIO SOLE
  PALIO OVAN
  PALIO WEEKEND
  PANDA
  PANDA_YENİ
  PRACTICO
  PUNTO
  PUNTO EVO
  ŞAHİN-DOĞAN-KARTAL
  SEDİCİ
  SIENA
  STILO
  STRADA
  TEMPRA
  TIPO
  UNO
Her marka araca uygun Lpg kitini benzersiz avantajlarla
Tanoto yetkili servisinde taktırın...

Garantisi bozulmayan araç modelleri

Egea Sedan 1.4

Egea Sedan 1.6 E-torq

Egea HB 1.6 E-torq

Egea SW 1.6 E-torq

Fiorino 1.4

500X 1.6 E-torq

Linea 1.4

Doblo 1.4